Ploveći Atlantikom 1492 godine, Kristofor Kollumbo je doplovivši do prvog velikog kopna uzviknuo "Mislim da je ovo Indija". Naravno, nije znao da je otkrio američki kontinent.
Tijekom 15 i 16 stoljeća doba je intenzivnog istraživanja morskih i zemaljskih prostranstava. Tijekom stoljeća evropski istraživači oplovili su gotovo cijelu kuglu zemaljsku. tada su to bili podvizi vrijedni divljenja, jer u to doba jedina navigacija bili su Sunce, Mjesec i kompas. Danas bi gotovo nevjerojatno bili izvršiti takve podvige bez modernih pomagala (sonari, satelitska navigacija, internet, digitalne karte).
Stoga se doba velikih geografskih otkrića smatra granicom kojom završava razdoblje srednjeg vijeka, i početak novog vijeka. Njaslavniji istraživači i moreplovci toga doba svakako su bili Kristofor Kolumbo, Fernando Magellan
Vasco Da Gamma
Kristofer Kolumbo se 1492 godine otisnuo na put u nepoznato na svojem brodu "Santa Maria"
sa ovom kartom, jer se vjerovalo da je ta arapska karta baš pravo stanje svijeta i morskih puteva.
Međutim tek, ovom kartom fra Maura iz 1459, prikazuje se donekle realno stanje mora i kopna, iako je to još dosta daleko do realnosti.
Tek kasnije su ta velika geografska otkrića doprinijela razvoju ideja i novih tehnologija, kartografije i navigacije, te modernom brodogradnjom uspjela omogućiti lakše i naprednije plovidbe te otkrićem svih današnjih poznatih morskih puteva i kontinenata.