Bilo da su računala u obliku laptopa, desktopa, tableta, Ipoda, Mobilnog telefona, dječjih igračaka, i još na stotine drugih elektroničkih naprava, sve su to u stvari računala sa procesorima, memorijama, monitorima, HDD, USB memorijama i kako se sve to skupa ne zove.
Malo ljudi uopće pomisli kako je nastalo računalo, gdje je nastalo i kako je izgledalo.
Prvo računalo nastalo je u Aberdeenu. Slika dijela ENIAC-a u Ballistics Research Lab, Aberdeen Proving Grounds, snimljena 1947.
Zvalo se ENIAC što je skraćenica od Electronic Numerical Integrator And Computer i ime je prvog programabilnog računala konstruiranog u Americi pri University of Pennsylvania. ENIAC je bio predstavljen široj javnosti u veljači 1946, i radio je sve do 2. studenog 1946, kada je bio demontiran. ENIAC je bio unikatni proizvod i nikada nije pušten u serijsku proizvodnju.
Ovo je samo jedan dio od ogromnog dijela tog prvog diva od kompjutera smještenog u čak 11 soba tog Instituta. Za njegov pogon bila je potrebna posebna trafostanica, jer je napajanje tog monstruma zahtijevalo visoki napon.
ENIAC je imao u svom primarnom dijelu transformator koji je u sobu morao biti unešen dizalicom i težio je ravno 4 tone. Za ispravljački dio koristile su se ispravljačke diode od 1500 A a bile su teške oko 15 kg i dužine preko 75 cm.
Za hlađenje toga dijela koristila se najprije voda, a kasnije ogromni ventilatori.
Pošto je tranzistorska tehnologija proradila tek krajem te 1947 godine, cijeli sustav koristio se ogromnim elektronskim lampama koje su neke bile velike kao bačve od 50 litara. Sve te lampe, ispravljači i tehnika gutali su ogromne količine električne energije.
Još za vrijeme II svjetskog rata američka vojska bila je zainteresirana za razvoj računala u razvoju strateških, vojnih i špijunskih poslova .
Da bi se dočaralo donekle to postrojenje, njegova veličina, osobine i mogućnosti, ovdje ću spomenuti neke njegove karakteristike:
- 17,468 elektronskih cijevi
- 7,200 kristalnih dioda
- 1,500 releja
- 70,000 otpornika
- 10,000 kondenzatora
- 5 milijuna ručno zalemljenih spojeva
- težina: 30 tona
- veličina opreme (~) 2.4 m x 0.9 m x 30.5 m ili ~ 167 m²
- potrošnja energije: 174 kW + 170kw za njegovo hlađenje
- ulazna jedinica: IBM čitač bušenih kartica
- izlazna jedinica: IBM pisač
- mod operacije: Paralelan
- osnovna jedinica: 10-znamenkasti decimalni broj sa znakom (pozitivni ili negativni broj)
- memorija: 20 decimalnih brojeva po 10 znamenki (200 znamenaka)
- brzina računanja:
- 5,000 operacija po svakoj jedinici memorije ili ukupno 100,000 operacija u sekundi
- 357 operacija množenja u sekundi
- 38 operacija dijeljenja u sekundi
Osnovne komponente ENIAC-a bile su elektronske cijevi korištene u radio prijemnicima i ostalim elektronskim uređajima toga vremena. Svaka elektronska cijev imala je 8 nožica i ove cijevi zvale su se oktalne cijevi. Prlikom konstrucije korišteno je 7 raznih inačica elektronskih cijevi:
- elektronske cijevi tipa "6SN7" korištene za bistabile koji su tvorili dekadne memorije ENIAC-a
- Samo za usporedbu, mogućnosti tog prvog računala bile su skromnije od današnjeg mobilnog telefona starije generacije koje se može kupiti za 50 Kn.