Krpelji (ixodidae), parazitski je kukac koji se hrani na domaćinu (čovjek, životinja) na način da mu siše krv na način da svojim vrlo oštrim rilcem probija kožu i tako se priljubi da ga se vrlo teško riješiti.
Nažalost, životinje nemožemo zaštitit, ali čovjek se može zaštititi na način da se obuje i obuče na adekvatan način prije izlaska u prirodu. Krpelji su naročito aktivni u proljeće i rano ljeto. Prilikom izlaska u prirodu u šumu, polje ili park, treba biti oprezan kako bi izbjegli da vas "zakvači" krpelj.
Nisu svi krpelji zaraženi, opasno ih može biti tek oko 5 % koji prenose zarazu od koje je najteža upala moždane ovojnice.
Kako bi se zaštitili, treba pažljivo pregledati dijelove tijela na koje se krpelji najčešće zavlače, pazuhe, iz uha, s unutarnje starne butina, među genitalije, uglavnom tamo gdje je mjesto nepristupačno ili nevidljivo.
Naročito treba brižljivo pregledavati djecu. U slučaju da ste pronašli krpelja, treba postupiti na slijedeći način:
Krpeljima se mogu zaraziti svi ljudi koji se kreću u prirodi, te životinje kao što su psi, mačke, goveda i sl.
Nakon što pronađete nametnika na svojoj koži ili u krznu vašega ljubimca, lagano razmaknite krzno oko nametnika. Potom jednim brzim pokretom obuhvatite krvopiju sa dva prsta (sa glavninom pritiska kod glave) i povucite ga van.
Krpelji se ne "zakopavaju" spiralno, već imaju rilce kao harpun. Vaditi ih kružnim pokretima nije praktično.
Ako prilikom vađenja u koži ostane glava krpelja, lako ju je kasnije izvaditi steriliziranom iglom.
Krpelje nikako ne valja gušiti uljem (bez zraka mogu dosta dugo opstati), trovati insekticidima, omamljivati benzinom i alkoholom, pržiti cigaretnim žarom i sl. Mažući ga alkoholom ili nekim drugim hlapljivim sredstvom se postiže da se krpelj otpusti i da ga se bez problema može odstraniti, no popuštajući zahvat za kožu krpelj se cijeli opusti, a budući da je napet (ponaša se kao balon) - povraća utrobu u domaćina.